Informace pro rodiče
Screening sluchu u dětí ve věku 5-ti let
V návaznosti na ustanovení Věstníku MZ ČR,částka 11/2018,s.59-61Screening sluchu u dětí ve věku 5-ti let:
- Praktický dětský lékař posílá dítě v rámci preventivní prohlídky v 5 letech dítěte na vyšetření sluchu k ORL lékaři nebo foniatrovi.
- Screening sluchu v 5 letech věku se neprovádí u dětí, u kterých již byla diagnostikována trvalá porucha sluchu v minulosti nebo celkový a mentální stav dítěte nedovoluje vyšetření tónovou audiometrií.
- Screening sluchu provádí ORL lékař nebo foniatr.
- Obsahem screeningu sluchu 5letých dětí je anamnéza osobní a rodinná, spolu s ORL vyšetřením včetně otoskokopie a tónová audiometrie.
- Tónová audiometrie se provádí v audiologické komoře nebo v tiché místnosti. Do sluchátek umístěných na uších dítěte pouští audiologická sestra tóny definované intenzity na frekvencích 0,5, 1, 2 a 4 kHz. Výsledek vyšetření hodnotí ORL lékař nebo foniatr.
- Výsledek screeningu předává lékař ORL/foniatrie formou zprávy praktickému dětskému lékaři.
- Screening vykazuje lékař zdravotní pojišťovně jako zdravotní výkon "Audiometrický screening sluchu dítěte ve věku 5 let (kód 71112)".
- Výsledek tónové audiometrie je zapsán lékařem ORL/foniatrem nebo dětským lékařem do Zdravotního a očkovacího průkazu dítěte na stránku preventivní prohlídky v 5 letech dítěte (tónová audiometrie v normě, nedoslýchavost vlevo, vpravo nebo oboustranně).
- V případě poruchy sluchu provede ošetřující ORL lékař nebo foniatr další vyšetření k diagnostice nedoslýchavosti a naplánuje další postup.
Postup při snižování horečky
HOREČKOU označujeme teplotu , která dosahuje hodnot nad 38 st C měřeno v podpaží, resp. nad 38,5 st C měřeno v konečníku. V době akutního onemocnění je teplota vyjádřením obranyschopnosti organismu, teplotu zvýšenou (37-38st C) tedy nesrážíme. Naproti HOREČKA dítě vyčerpává, způsobuje úbytek tekutin, u rizikových dětí může být spojená i s výskytem tzv. febrilních křečí ( křeče při horečce ), proto je nutné její hodnoty snižovat .
Jak na to?
K léčbě HOREČKY můžeme použít jak léky, tak i fyzikální prostředky.
1. Léky:
a) Paracetamol - ve formě čípku, sirupu , tablet - přípravky Paralen, Panadol,Mexalen - rozestup mezi jednotlivými dávkami minimálně 6 hodin.
b) Ibuprofen - ve formě čípku, sirupu , tablet - přípravky Ibalgin, Brufen, Nurofen, Ibuberl - rozestup mezi jednotlivými dávkami minimiálně 8 hodin .
Dávky určí lékař dle hmotnosti dítěte, je nutné je dodžovat, aby nedošlo k poddávkování ani k předávkování léku!
Obě skupiny léků lze v případě nutnosti mezi sebou kombinovat, rozestup mezi jednotlivými dávkami léků jsou minimální 3 hodiny. O vhodnosti kombinování je lépe se poradit s lékařem.
2. Fyzikální metody:
a) Vlažná koupel - do vany natočíme cca 3-5 ml VLAŽNÉ vody, dítě do ní posadíme, omýváme 10 -15 minut houbičkou ve vodě namočenou.
b) Vlažná sprcha - odpovídá předchozímu, jen dítě sprchujeme.
c) Vlažné zábaly - dítě zabalíme do prostěradla či osušky namočené ve VLAŽNÉ vodě a vyždímané. Jednou otočkou balíme trup, druhou i končetiny, dítěti " kouká jen hlava ." Nepříkrýváme.
Po aplikaci koupele, sprchy či zabalů dítě osušíme, lehce oblékneme, cca za 15minut přeměříme teplotu.
Uvedené mechanismy lze opakovat v rozmezí dvou hodin 3 x.
Má-li dítě studené končetiny, omýváme či balíme jen trup. Voda nesmí být ledová.
Pokud se v rodině vyskytují záchvatovitá onemocnění (epilepsie, febrilní křeče) nebo dítě samo již febrilní křeče prodělalo, je vhodné podávat dítěti jako prevenci vzniku křečí Diazepam tablety dle doporučení dítěte.
Pokud má dítě horečku
- je nutné dostatečně větrat v místnosti kde leží
- dítě jen lehce oblékat, nebalit "do duchen "
- podávat mu dostatečné množství vlažných tekutin
- nenutit do jídla, pokud má k jídlu chuť, je třeba volit jídlo lehké, dobře stravitelné
Dětská nespavost
Základní vzorec chování při usínání:
"Schránka, rytmus, mateřská jistota, jistota místa"
- zabraňte neklidným pohybům dítěte tím, že ho dobře zabalíte
- chraňte dítě před zbytečným hlukem, nesnažte se ale podmiňovat spánek naprostým tichem
- v místnosti dobře vyvětrejte, zajistěte dostatečnou vlhkost vzduchu
- učte dítě usínat bez umělého osvětlení
- postarejte se o citově uvolněnou atmosféru
- zaručte dítěti stálost okolí - ve dne může spát třeba cestou na nákup, ale večer musí usínat a ráno se probouzet vždy na stejném místě
- domluvte se s partnerem na pevných pravidlech usínání a spaní, snažte se je neměnit
- malé dítě spíš než do pevné postýlky dávejte do kolíbky nebo houpací sítě (ta ovšem musí být bezpečná, vybavená pevnou matrací)
- dbejte o dostatek rytmických podnětů (houpání, ukolébavka), dodržujte večerní rituály před spaním (např.koupání, pak pohádka)
- naučte dítě rozlišovat mezi dnem a nocí, starší dítě nekrmte v noci, když má žízeň, podejte mu pouze vodu nebo studený neslazený čaj v hrnku
- nedávejte před dítětem najevo svou nejistotu či pochybnosti, buďte neústupní
Terapie pevným objetím:
U větších dětí, které se bojí ve své postýlce a chtějí spát společně s Vámi, vyzkoušejte následující postup:
"Rušíš náš spánek, ale chceme ti pomoct. Budu tě držet tak pevně, že tě žádné strašidlo neuvidí.
Když se ti moje objetí bude zdát příliš těsné, znamená to, že se už
tolik nebojíš. Pak ovšem trvám na tom, abys šel do své postele."
Jsou-li rodiče důslední, 95% dětí dá nakonec přednost pohodlí ve své posteli. U zbývajících 5% se ovšem projevuje nadměrná úzkost, která vyžaduje odborný psychoterapeutický zásah.
Péče o dětský chrup
Preventivní triáda:
1. pravidelná hygiena dutiny ústní
2. snížení frekvence příjmu sacharidových složek potravy
3. fluoridy
Ad 1. Hygiena dutiny ústní u dětí ve věku 6 měsíců - 2 roky
Dočasné zuby obvykle prořezávají dítěti ve věku mezi 6. a 30. měsícem. Prvními dočasnými zuby, které se objevují v dutině ústní, jsou dolní a o něco později horní řezáky. Erupce dočasných zubů je ukončena prořezáním druhých dočasných stoliček.
O dočasné zuby je třeba pečovat hned po prořezání do dutiny ústní. Nejvhodnější je zoubky čistit zvlhčenou gázou nebo tzv. prsťáčkem (gumový návlek na ukazováček s jemným gumovým kartáčkem). Po 12tém měsíci věku začínají prořezávat první dočasné stoličky a k čištění chrupu je vhodné začít používat zubní kartáčky celogumové nebo měkké s malou pracovní částí.
Po prořezání druhých dočasných stoliček je třeba čistit dítěti chrup malým měkkým zubním kartáčkem s nepatrným množstvím dětské zubní pasty s fluoridy (do 400 ppm F).
Péče o hygienu dutiny ústní musí být pravidelná. Doporučujeme chrup čistit dvakrát denně (ráno po snídani a večer před usnutím).
Ad 2. Snížení frekvence příjmu sacharidových složek potravy
Z hlediska prevence zubního kazu představuje největší nebezpečí časté podávání sladkých nápojů v kojenecké láhvi v noci a během dne. Zubní kaz může vzniknout rovněž po opakovaném užívání léků ve formě sirupu slazeném sacharózou a po nočním kojení dle libosti dítěte.
Doporučujeme dětem podávat pouze obyčejnou vodu nebo neslazený čaj.
S nočním kojením dle libosti dítěte je vhodné přestat po 12tém měsíci věku.
Ad 3. Fluoridy
Podávání fluoridových tablet u dětí do 6 let věku indikuje dětský nebo zubní lékař na základě stanovení rizika vzniku zubního kazu. Podávání fluoridových tablet doporučujeme u dětí s vysokým rizikem. U dětí nad 6 let věku většinou rozhoduje zubní lékař o lokální fluoridaci či podávání tablet.
Poznámka:
U
dětí cca v předškolním věku, které si již čistí chrup samy, nejprve
přečišťujeme a posléze alespoň kontrolujeme vyčištěný chrup.
Zubní pasty kupujeme s obsahem fluoru určeným pro daný věk.
Starší děti mohou jako doplněk péče o chrup ústní vody a zubní nitě.
Co s sebou na dovolenou
-
Bolest v krku: pastilky, spreje, kloktadla - dle věku a chuti (velký výběr přípravků v lékárně), ev. kloktání šalvějí, Priznitz na krk. Nedoporučuji lokální antibiotickou léčbu Bioparoxem, raději při trvání kontrola lékařem.
-
Průjem: Probiotika (Laktobacílky, Biopron, Enterol, Laktobacil....), dostatek tekutin a dietní strava jako při zvracení. Možno i Smectu. (Léky typu Endiaron se nepodávají do 40 kg váhy dětí a obecně je v dětském věku nedoporučuji. Imodium se nemůže podat dětem do šesti let a také jednoznačně nedoporučuji ani starším dětem.)
-
Poštípání hmyzem: na místo vpichu: Fenistil gel (v lékárnách volně prodejných více podobných přípravků), výborný je Tanno-Hermal (jediná vada snad je, že je na kůži více vidět - je bílý, jako tekutý pudr), při výraznější reakci je možno podat celkově Fenistil kapky či jiné antihistaminikum (Xyzal, Aerius, Claritin, Flonidan, Zyrtec...), chladit místo vpichu.
-
Zarudnutí očí (zánět spojivek): O-Septonex na prokapávání očí. Při trvání, bolesti, světloplachosti, hnisavé sekreci z očí k lékaři.
-
Rýma: Nosní kapky (Nasivin, Olynth) při otoku nosní sliznice. K oplachům je vhodnější mořská voda (Sterimar, Mar, Physiomer) - sníží otok sliznice, ale není efekt nosních kapek. Vincentka - neovlivní otok sliznic, ale zvlhčí. Obecně spíše chladnější a vlhčí vzduch, zvýšená poloha ve spánku.
-
Vyrážka: pokud se nejspíš jedná o alergickou kopřivka, je vhodné podat antihistaminikum (viz. poštípání hmyzem), pokud je výraznější výsev vyrážky a třeba i v kombinaci s teplotami, je vždy dobré, aby dítě viděl lékař.
-
Nevolnost v dopravním prostředku: Kinedryl tbl - volně prodejný, ev. Homeopatikum Cocculine (1-2tbl 3xdenně den před cestou a v den cesty, cumlat tbl., ev. pro malé děti rozpustit v trošce vody).
-
Ochrana před slunečním zářením: Krémy s UV faktorem, minim. 30 - pro děti starší, malé děti do předškolního věku UV faktor 50. Vhodný je i hojivý krém po opalování s obsahem panthenolu.
-
Úrazy: dezinfekce (výborný Detol-neštípe, bezbarvý, ev. Betadine-neštípe, ale může zabarvit, je hnědý), náplasti, obvaz, elastické obinadlo.
-
Při horečce (nad 38,5 st.C): čípky či sirup malé děti, je dobré mít oboje, každé s jinou účinnou látkou (Nurofen, Panadol), starší děti tbl. (př. Nurofen tbl 200mg nebo Paralen 250mg...20-30kg váhy, Nurofen 400mg nebo Paralen 500mg...od 40kg a více).
-
Bolest uší: kapat do ucha Otipax 4xdenně, ev. roztok heřmánku, neležet na bolavém uchu. Nurofen 3xdenně pro potlačení zánětu. Pokud silná bolest trvá, anebo se objeví sekrece z ucha, tak k lékaři.
-
Zvracení: Studené tekutiny podávané po lžičkách . Pro mladší děti je vhodný hydratační roztok Kulíšek (lehce slaná příchuť), ev. Vodníček (mírně sladká jahodová příchuť), pro starší např. přípravek Iontia. Pokud ale dítě tekutiny odmítá nebo stále zvrací je nutná kontrola lékařem - hrozí větší ztráta tekutin a v některých případech je nutno podat dítěti tekutiny nitrožilně za hospitalizace v nemocnici (čím je dítě mladší, tím je více dehydratací ohroženo). Strava nedráždivá, dietní, nemastná, po malém množství pokud dítě toleruje (př. rýže s mrkví, starší pečivo, možno dietní maso pouze podušené bez tuku, banány,... kojené dítě kojíme dále).